Devre Şeması
Baskı Devre


Şemadaki devre elektronik sigortalı ve ayarlı bir güç kaynağı devresidir. Ben devrenin girişinde 2x16 Volt 25 Wattlık bir trafo kullandım, bu devrenin çıkışından çekilmek istenen akıma ve gerilime göre değiştirilebilir. Ben bu devrenin çıkışından 32.7 Volt gerilim, maksimum 4 Amper akım çekebiliyorum. Devrede akım sınırını şemada R13 olarak gösterdiğim 0.15 ohmluk direnç belirliyor. Bu da ihtiyaca göre değiştirilebilir. Akım sınırının hesabını R(sınır)=0,6(V) / I(sınır) formülüyle hesapladım. 0,6V / 4A = 0.15 ohm şeklinde hesaplayarak kullanacağım direnci belirledim.Bu isteğe bağlı olarak piyasada bulunabilecek daha büyük yada küçük dirençler kullanarak değiştirilebilir veya komütatör anahtar kullanılarak devrede ayrıca bir akım ayarı da şemada ufak bir değişiklik yapılarak sağlanabilir. Ben devremde bir akım ayarı kullanmak istemedim amacım kendime yıllarca kullanabileceğim gerilim ayarlı sağlam bir güç kaynağı yapmaktı. Bu devre elektronik sigortalı bir güç kaynağı devresi olduğu için çıkış kısa devre olduğunda BD139 ve BD140 transistörleri elektronik sigorta görevi görerek çıkışı sıfırlar. Reset butonuna basıldığı takdirde çıkıştan tekrar akım çekilebilir. Devreyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz herhangi bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca kendi devremde ufak bir dikkatsizlik sonucu potansiyometre için devreye koyduğum klemensin önüne taş direnci çok yakın koymuşum kabloyu çekerken zorluk çıkarmıştı bana onu yukarıda verdiğim şemalarda düzelttim rahatlıkla kullanabilirsiniz. Devreyi ütüyle basacak olanlara aradaki ince yollardan dolayı biraz uzun süre ütü yapmalarını ve asite atmadan önce edding ile yolların üzerinden geçmelerini tavsiye ederim.

Kendi Güç Kaynağıma Ait Fotoğraflar


Ayrıca kendi güç kaynağımda kullandığım dijital ölçü aletini de herkese tavsiye ederim. Ülkemizde biraz pahalı satılıyor. Bazı sitelerde 40-50 lira gibi fiyatlarda satılıyordu ben ufak bir araştırma sonrası kargo dahil 23 liraya buldum ve sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Tabi vakti olanlar Çin'den de satın alabilir orada daha farklı modeller de mevcut 2-3 dolardan başlayan fiyatlarla. Ben güvenemediğim için Çin'den getirtmedim ama doların yüksek olmasından dolayı ülkemizde de fiyatlar biraz yüksek şu sıralar. Ölçü aletini bağlarken tavsiyem besleme gerilimini güç kaynağı çıkışından almayın. Besleme gerilimini çıkıştan alınca 3.5 Voltun altında ölçü aleti çalışmıyor bu yüzden trafonun çıkışından bir kablo daha çekerek küçük bir besleme devresi yapabilirsiniz. Ben 7812 ile basit bir besleme devresi yaparak bu sorunu çözdüm tavsiye ederim. Cihazın data sheetinde 4.5-28 Volt arasında besleme gerilimiyle çalıştığı yazıyor 7812 haricinde bu voltaj aralığında istediğiniz gibi besleme yapabilirsiniz. Güzel ve çalışan bir devredir kullanacaklara şimdiden hayırlı olsun.

Kısa devre ledi yandığında devrenin voltajı 0'a düşmesi gerekiyor. Ama 0'a değil 1.9v'a düşüyor. Dolayısıyla yine akım çekiyor. Bu çıkıştaki 3055'lere zarar verir. Lede paralel bir röle takılıp NC ucunu + ile R4'deki 2k2 değerindeki pota bağlamak gerek. R4'ün +'ya bağlantısı gittiğinde voltaj 0'a düşüyor.